Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty do ćwiczeń?

Maty do ćwiczeń to jedne z podstawowych akcesoriów do treningu, które użytkowane są w niemal każdej siłowni, klubie fitness i wszelakich miejscach, gdzie trzeba zapewnić ludziom odpowiednie otoczenie do aktywności fizycznej. świetnie nadają się również do ćwiczeń w domowym zaciszu. Z pozoru jest to bardzo prosty sprzęt o równie łatwiej do zrozumienia funkcji – lecz czy jest tak naprawdę?

Wystarczy kilka minut poświęconych na przeglądanie aktualnych ofert związanych z matami do ćwiczeń, aby zdać sobie sprawę, że zakres tych elementów wyposażenia jest znacznie szerszy, niż mogłoby się wydawać. Poszczególne maty dostępne są nie tylko w różnych wymiarach i wariantach kolorystycznych – wybierać można je także ze względu na:

  • tworzywo,
  • zastosowanie,
  • przeznaczenie.

Warto przyjrzeć się bliżej czynnikom, które mogą wpływać na to jak wybrać maty do ćwiczeń, gdyż stanowią one bardzo ważny, a często wręcz niezbędny sprzęt, w który wyposażyć powinna się każda osoba chcąca stworzyć sobie dogodną przestrzeń do treningu. Zatem przed skorzystaniem z naszej szerokiej propozycji, zachęcamy zapoznać się z niniejszym przewodnikiem dotyczącym mat sportowych, aby lepiej poznać ich rodzaje i właściwości, co pomoże podjąć jak najlepszą decyzję przy ich zakupie.

Maty treningowe – idealne dla domowej siłowni!

Mata treningowa to element wyposażenia, który najprędzej można przyrównać do „standardowej” maty. Pełnią one przede wszystkim funkcję podłoża do ćwiczeń, pozwalając na stosunkowo miękkie, a jednocześnie odpowiednio stabilne oparcie podczas treningu. Sprężystość to jednak niejedyny atut tego akcesorium – ceni się je również za komfort termiczny, jaki są w stanie zapewnić, a także zadowalającą przyczepność. Nikt w końcu nie lubi trenować na twardej i chłodnej podłodze, która szybko staje się śliska przy kontakcie z potem. Wysokiej jakości mata treningowa to świetne zabezpieczenie przed potencjalnymi otarciami czy urazami, jakie mogą powstać przy bardziej intensywnych formach ćwiczeń. Wybór takich produktów na rynku jest dość szeroki, a wielu znanych producentów oferuje bardzo interesujące, nowoczesne maty, wyróżniające się doskonałymi parametrami technicznymi i dużą wytrzymałością.

Czym cechują się nowoczesne maty do jogi?

Joga nie wymaga szczególnego wyposażenia, jednak jednym z przeznaczonych do niej akcesoriów, które zdecydowanie warto nabyć, są właśnie maty do jogi. W porównaniu do standardowych nowoczesne propozycje mat treningowych są:

  • wygodniejsze,
  • trwalsze,
  • łatwiejsze w transporcie.

Najczęściej wykonane ze splotów bawełnianych włókien, maty tego typu są bardzo poręczne i specjalnie przystosowane do jogi. Najważniejszą ich funkcją jest zapewnienie lepszej przyczepności, dlatego ich producenci kładą szczególny nacisk na odpowiednie właściwości antypoślizgowe.

Maty dla sprzętu – dlaczego warto w nie zainwestować?

Ważnym aspektem treningu jest także umiejętne korzystanie z maszyn, które często bywają ciężkie i niekoniecznie przyjazne podłodze. Orbitreki, bieżnie czy rowerki stacjonarne to dość masywne sprzęty, które przy tak dynamicznym użytkowaniu mogą potrzebować odpowiednich zabezpieczeń, aby nie prowadzić do zarysowań i zachować odpowiednią stabilność. W tym celu stosuje się tak zwane maty ochronne, czyli swoistego rodzaju podkładki, rozkładane bezpośrednio pod maszynami do ćwiczeń, co pozwala odseparować je od podłogi. Ich dużym atutem jest także tłumienie dźwięków oraz wibracji wywołanych korzystaniem z urządzeń treningowych. Wielu producentów tych mat decyduje się na praktyczną formę puzzli, umożliwiając wypełnienie nimi niemal dowolnej powierzchni – są one szczególnie popularne na siłowniach, gdzie zabezpieczają podłogę w sekcji z maszynami.

Jak wybrać matę z górnej półki?

Z uwagi na szeroki zakres funkcjonalności mat do ćwiczeń, można uznać je za jedne z najpowszechniejszych sprzętów sportowych, po jakie sięga się w sklepach. Jest wielu producentów mat, a jeszcze więcej konkretnych modeli, na jakie można zdecydować się przy zakupach. Warto zatem umiejętnie oszacować ich faktyczną jakość, aby dokonać satysfakcjonującego wyboru. Głównym kryterium są tu ich wymiary oraz zastosowane materiały, które w sposób bezpośredni przekładają się na właściwości konkretnych produktów – zaleca się zatem zawsze sprawdzać ich specyfikację.